Gala Premiilor UVT 2020

Universitatea de Vest din Timișoara a înțeles că oamenii sunt cei care diferențiază o comunitate de alta și îi dau acesteia viață. De aceea, investește timp și resurse în susținerea membrilor săi, conștientă fiind că prestigiul ei, caracterul ei particular, depinde într-o foarte mare măsură de aceștia. Urmându-și viziunea privind dezvoltarea resursei sale umane, în semn de respect față de trecutul, prezentul și viitorul instituției, Universitatea de Vest din Timișoara recunoaște meritele tuturor celor care îi fac cinste și contribuie activ la viața UVT, mulțumindu-le public în cadrul celei de-a 6-a ediții a Galei Premiilor UVT, care a avut loc sâmbătă, 21.11.2020.

Alături de partenerii permanenți din mediul socio-economic și administrativ, întreaga comunitate a UVT a sărbătorit așadar premierea excelenței, în același spirit al eleganței și bunului-gust ca și până acum, deși în contextul actual nu ni s-a permis întâlnirea față în față.

Transmisă live din Aula Magna „Ioan Curea” a UVT, având un public virtual numeros, în cadrul Galei s-au premiat rezultatele excepționale prin acordarea de premii persoanelor și instituţiilor care în anul precedent au contribuit în mod esenţial la dezvoltarea comunităţii academice și la realizarea misiunii asumate. S-au acordat șase premii, în domeniile știinţelor, artelor și sportului, două premii pentru contribuţia la implementarea politicilor Universităţii de Vest din Timișoara și două premii pentru contribuţia la creșterea prestigiului UVT în plan naţional şi internaţional. Aceste premii poartă numele unor personalităţi care au marcat istoria universităţii, aducându-și aportul la dezvoltarea culturii academice în partea de vest a ţării. Astfel, acordarea lor este o dublă recunoaștere a meritelor – ale celor care dau numele premiilor, pe de o parte, și ale celor cărora li se decernează, pe de alta.

Felicitări laureaților celei de-a VI-a ediții a Galei Premiilor UVT:

Conf. univ. dr. Lucian Pârvulescu – Premiul „Mircea ZĂGĂNESCU” pentru Știinţele Naturii

Lect. univ. dr. Isabela Drămnesc – Premiul „Mihail GHERMĂNESCU” pentru Matematică și Informatică

Conf. univ. dr. Laurențiu Maricuțoiu – Premiul „Gabriela COLŢESCU” pentru Ştiinţe Sociale și Politice

Prof. univ. dr. Oana-Ramona Lobonț – Premiul „Dumitru MAREŞ” pentru Drept și Ştiinţe Economice

Asist. cercet. dr. Roxana-Sînziana Rogobete – Premiul „Eugen TODORAN” pentru Ştiinţe Umaniste

Prof. univ. dr. Adriana Lucaciu – Premiul „Aurel Breilean” pentru Arte și Sport

Dl. Anton Licz – Premiul „Ioan CUREA” pentru Activitatea desfășurată în UVT

Clinicile Medici’s – Premiul „Sever BOCU” pentru Implicare Civică şi Socială

Iulia Toma, Facultatea de Muzicӑ și Teatru – Premiul „Studentul Anului”

Dl. Sorin Maxim, Director General ADR Vest – Premiul „Alumnus”

În cadrul Galei Premiilor UVT 2020 au fost acordate și trei distincții speciale, titlul de „PROFESOR EMERIT”, conferit cadrelor didactice ale UVT pentru aportul lor la formarea numeroaselor generații de studenți:

• Prof. univ. dr. Nicolae Bibu
  • Prof. univ. dr. Iosif Mălăescu
  • Prof. univ. dr. Viorel Negru

Cea de-a VI-a ediție a Galei Premiilor UVT a fost posibilă cu sprijinul partenerilor noștri, cărora le mulțumim pentru permanenta prezență alături de comunitatea academică a UVT: Consiliul Județean Timiș, Primăria Municipiului Timișoara, Unicredit Bank, Nokia, Flex, Atos și Decathlon.

Vă invităm să revedeți clipele emoționante ale Galei, întregul eveniment fiind disponibil și în format video.