„Formula: o Știință a Succesului”

În anul 2020 se împlinesc 195 de ani de la prima Conferință de Crăciun organizată de Michael Faraday la Royal Institution din Londra. Tot în 2020, dar în România la Ateneul Român, va avea loc în data de 16 decembrie, cea de-a opta Conferință de Crăciun la București, la care vă invităm și pe dumneavoastră să participați.

Organizat online pe tema ”The Formula: a Science of Success” („Formula: o Știință a Succesului”), evenimentul îl va avea ca invitat pe dl. Albert Laszlo Barabási, Robert Gray Dodge Professor of Network Science, Distinguished Professor and Director of Northeastern University Center for Complex Network Research, Boston Asociate member of the Center of Cancer Systems Biology at the Dana–Farber Cancer Institute, Harvard University Visiting professor, Center for Network Science – Central European University.

Profesorul Albert Laszlo Barabási s-a născut la Cârța, jud. Harghita, tatăl său fiind istoric și scriitor iar mama sa fiind profesor de literatură și directorul teatrului pentru copii. Între 1986-1989 a studiat fizica la Facultatea de Fizică a Universității București, începând să studieze teoria haosului și publicând primele sale trei articole. În 1991 își ia Masteratul la Universitatea Eötvös Loránd, Budapesta, iar trei ani mai târziu își ia Doctoratul cu Prof. H. Eugene Stanley la Universitatea din Boston. Este postdoc un an la Centrul IBM Thomas J. Watson Research, după care, în 1995, se alătură corpului profesoral al Universității Notre Dame, Indiana, in 1995. În 2000, la vârsta de doar 32 de ani, este numit Profesor de Fizică Emil T. Hofman (cel mai tânăr profesor universitar cu această titulatură). Înființează aici Centrul de Cercetări asupra Rețelelor Complexe. În 2005-2006 este Visiting Professor la Universitatea Harvard, iar la sfârșitul anului 2007 părăsește Universitatea Notre Dame pentru a deveni Distinguished Professor și Directorul Centrului pentru Știința Rețelelor la Northeastern University, Boston și să înceapă colaborarea cu Department of Medicine at Harvard University.

Profesorul Albert Laszlo Barabási este Fellow of the American Physical Society și membru de onoare al comunității noastre academice, fiind învestit în martie 2018 cu titlul de Doctor Honoris Causa Scientiarum.

Conferința de Crăciun 2020 va fi un eveniment desfășurat la Ateneul Român și va fi transmis online, în condițiile atât de speciale ale Pandemiei Covid-19. Acestei Aniversări îi este dedicată Conferința de anul acesta și, în același timp, ea este dedicată tuturor celor care suferă la noi și în lumea întreagă și corpului medical care, prin eforturi uneori supraomenești se luptă să-i vindece și să-i țină în viață.

***Cei dintre dumneavoastră care doriți să participați la conferința din acest an, sunteți rugați să trimiteți un e-mail la adresa ion.andrei.dorobantu@cern.ch sau andreidorobantu@yahoo.com (inclusiv menționând și alți participanți pe care ați dori să-i invitați), pentru a primi parola și link-ul de conectare.