Festivitatea de premiere a Concursului național de limbi și culturi clasice pentru elevi „Ecaterina Andreica”, ediția a II-a

În data de 27 mai 2022, amfiteatrul A11 al Universității de Vest din Timișoara a reunit cadre didactice și elevi pasionați de limbi clasice de pe tot cuprinsul țării. La început, a luat cuvântul dl conf. univ. dr. Claudiu Teodor Arieșan, care a evocat figura dnei prof. Ecaterina Andreica și a dlui prof. univ. dr. G. I. Tohăneanu: doi distinși clasiciști timișoreni, autorii unor traduceri extrem de valoroase din Vergilius, Horatius și Macrobius. A urmat lansarea a două volume apărute la Editura UVT: G. I. Tohăneanu: Non omnis moriar și Maria Subi, „În dulcele stil clasic” Latina studia. Volumele au fost prezentate de: conf. univ. dr. Valy Ceia, lect. univ. dr. Gabriela Radu, lect. univ. dr. Elena Sandu și prof. Marian-Cătălin Ciobanu.

După acest moment introductiv, atenția tuturor s-a concentrat asupra evenimentului central al zilei: festivitatea de premiere a Concursului național de limbi și culturi clasice pentru elevi „Ecaterina Andreica”, ediția a II-a.

La  Secțiunea I (Traduceri din latină / elină în limba română), s-au acordat următoarele premii: premiul I: Briana Anemona Popa (Liceul Teoretic „Alexandru Vlahuță”, București); Eric-David Lințoiu (Colegiul Național de Informatică „Matei Basarab”, Râmnicu Vâlcea); Ana Carina Nițulescu (Colegiul Național „Elena Cuza”, București); premiul al II-lea: Daniel Sorin Buruian (Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”, Timișoara); Carina Burduhos (Colegiul Național „C. D. Logaˮ, Timișoara); Naomi Delia Toderici (Liceul Teoretic „Adam Muller Guttenbrunn”, Arad); premiul al III-lea: Beatrice Justina Zaharia (Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”, Timișoara); Traian Ciocîltan (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Nicoleta Ancuța Florescu (Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava); Timeea Naomi Iagăr (Liceul Teoretic „Vlad Țepeș”, Timișoara); premiu special: Michael-Sebastian Șaguna (Colegiul Național „A. T. Laurian”, Botoșani); Maria Ciolan (Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu”, Bârlad); Patricia Toroican (Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava); mențiune: Alexandru Ciutac (Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava); Laura Maria Bălăcian (Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, Suceava).

La Secțiunea a II-a (Eneida vergiliană în transpunere artistică), s-au acordat următoarele premii: premiul I: Briana Anemona Popa, Cristiana Elena Marinov, Mara Samina Gazi (Liceul Teoretic „Alexandru Vlahuță”, București); Nuria Sânziana Darie, Adnana Pintilie, Ana-Maria Motrea (Colegiul Național „Gh. Roșca Codreanu”, Bârlad); Estera Stoica, Florin Ion, Bianca Mareș (Colegiul Național „Grigore Moisil”, București); premiul al II-lea: Ecaterina Maria Popi (Liceul Teoretic „Adam Muller Guttenbrunn”, Arad); Andrei Blaho, David Bonțea, Erika Babău, Bogdan Ghiurliu, Kevin Barany (Liceul Teoretic „Jozef Gregor Tajovsky”, Nădlac); premiul al III-lea: Diana Timofte, David Alexa, Nectarie Cazaciuc (Colegiul Național „Mihai Eminescu”, Botoșani, Liceul de artă „Ștefan Luchian”, Botoșani); Elena Hlavacek, Anastasia Trif, Lorena Bianca Stan (Liceul Teoretic „Adam Muller Guttenbrunn”, Arad); Iadranca Giurgiev, Francesca Ștefania Cotora (Liceul Tehnologic „Sfântu Nicolae”, Deta); premiu special: Roberta Mitache (Colegiul Național „Gheorghe Lazăr”, București); Ștefan Enache, Nicușor Petcu, Anne-Marie Jianu (Școala Gimnazială „Gheorghe Vernescu”, Râmnicu Sărat).

Apoi, a venit rândul profesorilor, care au fost răsplătiți și ei cu diplome și premii pentru implicarea lor, în calitate de coordonatori ai elevilor premiați. Iată numele acestora: prof. Dora Liana Văetuș (București), prof. Valentina Velicu (București), prof. Nicoletta Sturza (Timișoara), prof. Dana Lăpădat-Nicola (Arad), prof. Maria-Irina Stanciu (București), prof. Irina Ciobotaru (Suceava), prof. Dorica Coca (Botoșani), prof. Elena-Magdalena Dobrin (Bârlad), prof. Ionela Diana Cărburean (București), prof. Ionela Filofteia Filipaș (Nădlac), prof. Laura Luda (Deta), prof. Virginia Georgiana Stroe (Râmnicu Sărat).

La finalul festivității de premiere – care a fost un prilej de reafirmare a valorilor limbii şi culturii latine – elevii, profesorii și studenţii, adunaţi în amfiteatrul A11, au rămas laolaltă pentru a socializa, a se fotografia și a face cunoștință cu Universitatea de Vest din Timișoara ‒ o instituție academică deschisă mereu către viitorul reprezentat de noile generații: elevii merituoși de azi – studenții eminenți de mâine.