FEFS-UVT la înălțime pe „acoperișul Europei” – Primul Tour du Mont-Blanc Erasmus + Student Trail

În perioada 5-12.06.2021, studenții Facultății de Educație Fizică și Sport: Sara Maria Farzat, Eliana Anason, Ana Gancearuc, Denis Iovescu și Andrei Stănilă împreună cu dl. Decan, Conf. Univ. Dr. Adrian Nagel au reprezentat Universitatea de Vest din Timișoara în primul  “Tour du Mont-Blanc Erasmus + Student Trail”, într-un proiect condus de Université Savoie Mont Blanc cu zece universități Europene reprezentante ale celor șase parteneri UNITA. Membrii celor cinci echipe formate au avut ocazia ca, în cele cinci zile de ale turului, să creeze o comunitate multinațională în care  fiecare membru să participe activ la toate provocările fizice  și  culturale, să își demonstreze creativitatea, spiritul de aventură și fair -play-ul.

Participarea la acest proiect, susținut în cadrul programului Erasmus+Sport, este o nouă oportunitate pentru reprezentanții universităților din Consorțiul UNITA de a se întâlni și de a-și consolida relațiile de colaborare, iar pentru studenți este o șansă de a se implica activ și de a coopera fără bariere într-o acțiune cu multe provocări, în care rolul fiecărui participant este la fel de important pentru încheierea cu succes a misiunii.

Experiența dobândită, prieteniile create, precum și întărirea relațiilor de colaborare, sunt, cu siguranță, premise pentru dezvoltarea de noi proiecte, iar participanții la acest prim ”Tour de Mont Blanc” vor juca rolul de ambasadori în promovarea viitoarelor acțiuni desfășurate în cadrul Consorțiului.

Facultățile de Educație Fizică și Sport a UVT, respectiv din cadrul Universității Savoie Mont Blanc au dezvoltat și promovat parteneriate de colaborare în cadrul programelor de mobilități Erasmus și UNITA. Delegația noastră a folosit acest prilej pentru a întări atât relațiile cu mediul academic cât și cu cel implicat în activitatea de cercetare. Astfel, reprezentanții noștri, dl. Conf. Dr. Martin Domokos, șeful Departamentului de Educație fizică și sportivă, reprezentantul Erasmus al facultății, dl. drd. Gabriel Arnautu și d-na Cerasela Domokos, asistent cercetare în cadrul FEFS, au participat la întâlniri de lucru cu membrii corpului academic și de cercetare, respectiv la activități de formare în cadrul unei acțiuni multinaționale paralele, desfășurată în aceeași perioadă la Universitatea Savoie Mont Blanc.