Expoziție inedită în holul UVT: „Orașul imaginar”, ediția a III-a

Joi, 19 ianuarie 2023, de la ora 15.00, în holul sediului central al Universității de Vest din Timișoara (Blvd. V. Pârvan, nr. 4), a avut loc deschiderea oficială a expoziției „Orașul imaginar”, Ediția III-a, la care au participat studenții expozanți, cadrele didactice universitare care coordonează disciplina Psihopedagogia creativității, prof. univ. dr. Radu Dimitrie – coordonatorul disciplinei Educație plastică și didactica educației plastice (învățământ primar și preșcolar), precum si directorul Departamentului de Științele Educației, lect. univ. dr. Claudia Borca.

Expoziția, deschisă între 19 și 20 ianuarie 2023, reprezintă rezultatul activităților didactice realizate de studenții anului II, specializarea Pedagogia învățământului primar și preșcolar și Pedagogie, Departamentul Științe ale Educației, Facultatea de Sociologie și Psihologie la disciplina Psihopedagogia creativității, coordonată de prof. univ. dr. Anca Munteanu și Beatrice Măguran. Aceasta a oferit studenților contextul realizării celor peste 100 de produse printr-o abordare bazată pe proiecte ce utilizează tehnici imaginative, creative menite să conducă la creșterea gradului de atractivitate și aplicabilitate al activităților didactice.

Dincolo de caracterul didactic al expoziției, aceasta este o acțiune de responsabilitate socială a Departamentului de Științe ale educației, lucrările urmând să fie donate grădinițelor și școlilor din județul Timiș în baza unui parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Timiș.