Expoziția „Trup și transformare”: viziuni unice și reinterpretări conceptuale

Facultatea de Arte și Design vă invită marți, 4 iunie, la UVT Art Center, la vernisajul expoziției „Trup și transformare”, în cadrul căreia își vor expune lucrările artiștii: Geta Adam, Ana Baia, Matei Butoi, Andreea Gugescu, Alexandra Irimia, Roberta Knapp, Otilia Lacatîș, Oscar Iustin Mărgărintoni, Daria Munteanu, Adrian Murgulescu, Deborah Nagy, Rebeca Șerbănescu, Simona Talpău, Carla Traum.

Echipa curatorială este formată din Aliss Bacanu, Ioana Bartha, Slavicica Broșniac, Oana Cozac, Regina Damian, Ana Diuța, Alisha Lovin, Ana Maria Marius, Ioana Oprișa, coordonator fiind Maria Orosan-Telea.

Expoziția „Trup și transformare” aduce în prim-plan o varietate de perspective artistice asupra corpului uman și a procesului său continuu de evoluție. De la reprezentări realiste la abordări abstracte sau conceptuale, artiștii propun viziuni unice, evidențiind frumusețea și complexitatea trupului în toate formele și stadiile sale. Dincolo de strictele căutări formale, lucrările selectate abordează profunzimea experienței umane, interpretând trupul ca loc al metamorfozei, oscilând între vulnerabilitate și potențialitate. Această temă transcende aspectul fizic al transformării, explorând în egală măsură schimbările interioare, psihologice și sociale care însoțesc evoluția individului în timp.
Artiștii expozanți cercetează ideea de corp ca un teritoriu al libertății și al revendicării de sine, dar și ca un teren de luptă împotriva normelor și stereotipurilor impuse de mediu, cultură și societate.
Printre lucrări se numără picturi ce surprind frânturi de mișcare și expresie corporală, sculpturi ce reinterpretează formele anatomice într-un mod fragmentar, fotografii ce documentează metamorfozele fizice, lucrări grafice în tehnici tradiționale și digitale ce reflectă viziuni onirice, instalații și performance-uri care aduc în prim-plan relația dintre corp și spațiu
. (Regina Damian & Ana Diuța, fragmente din textul curatorial)

Proiectul este rezultatul unei cercetări curatoriale realizate de masterandele din anul I, specializarea „Patrimoniu, restaurare și curatoriat în artele vizuale” din cadrul Facultății de Arte și Design- UVT.

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »