Excursie de studii în Serbia la Novi Sad și Sremski Karlovci

În data de 13 și 14 mai 2022 studenții și cadrele didactice de la Programul de studii Limba și literatura sârbă și croată de la Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie și de la Universitatea din București, Facultatea de Limbi și literaturi străine,au efectuat o excursie de studii în Serbia la Novi Sad și Sremski Karlovci. Excursia, devenită tradițională, este finanțată de Camera de Comerț a Voivodinei și Uniunea Sârbilor din România. Cu acest prilej, în prima zi a vizitei, studenții împreună cu cadrele didactice care predau la specializarea sârbă și croată, au fost primiți de către gazde la sediul Camerei de Comerț a Voivodinei din Novi Sad. A urmat apoi vizita la Galeria de arte a Maticei srpska și la sediul instituției de cultură Matica srpska, unde aceștia au avut ocazia să afle despre istoria, dar și despre activitatea îndelungată a Maticei, una din cele mai vechi instituții de cultură de pe întreg teritoriul sârb. Pe tot parcursul vizitei, Comera de Comerț a Voivodinei a asigurat și un ghid care i-a familiarizat pe participanți cu istoria orașului, dar și cu cele mai importante puncte de atracție din Novi Sad, care anul acesta este și capitala culturală europeană, pe care aceștia au și avut prilejul să le viziteze ulterior. Au vizitat atât catedrala catolică din Novi Sad, cât și Biserica ortodoxă sârbă din centrul orașului, iar după masa au putut urca și pe impozanta cetate a Petrovaradinului.

În cea de-a doua zi a vizitei, studenții au mers la Sremski Karlovci, un important centru cultural și ecleziastic al sârbilor ortodocși, unde au vizitat orașul, au aflat despre istoria importantă a acestuia (pacea de la Carloviț ș.a), despre liceele importante și bisericile din acest oraș. Deoarece acest loc este renumit și pentru podgoriile de vinuri din împrejurimi, studenții au vizitat apoi crama Benișec.

La întoarcere, impresiile studenților au fost peste așteptări, ei dorind să se reîntoarcă în aceste locuri cât mai curând. Mulțumiri încă o dată și pe această cale Camerei de Comerț a Voivodinei, sponsorul acestei excursii extrem de utile și binevenite studenților din Timișoara și București, care au reușit astfel să cunoască nemijlocit o serie de elemente referitoare la cultura și civilizația poporului a cărui limbă o studiază.