European Quality Assurance Forum (EQAF) 2022

În perioada 17-19 noiembrie 2022 Universitatea de Vest din Timișoara găzduiește, în premieră pentru România, European Quality Assurance Forum (EQAF) 2022, cea mai mare și prestigioasă conferință internațională în domeniul asigurării calității învățământului universitar.

Forumul, care anul acesta va avea tematica “Shaping or sharing? QA in a value-driven EHEA”, va combina sesiuni pe tema politicilor și tendințelor europene, cercetare și exemple de bune practici pe tema Forumului, dar și pe tema evoluțiilor curente în domeniul asigurării calității.

Evenimentul va implica peste 300 de participanți internaționali.

EQAF creează un cadru pentru dezbateri, dezvoltare profesională și schimburi de bune practici pentru toate entitățile implicate în procesul de asigurare a calității învățământului universitar – universități, agenții de evaluare externă a calității, instituții europene sau organizații studențești, fiind organizată de membrii grupului E4: European Association for Quality Assurance in Higher Education (ENQA), European University Association (EUA), European Association of Institutions in Higher Education (EURASHE) și European Students’ Union (ESU).

Detalii despre conferință sunt disponibile în eventul de pe Facebook AICI, precum și pe site-ul evenimentului, AICI.