Etapa locală a Olimpiadei naționale de Fizică – SRF 2021

Sâmbătă 6 martie s-a desfășurat online etapa locală a Olimpiadei naționale de Fizică 2021 sub egida Societății Române de Fizică, în colaborare cu Facultățile și Departamentele de Fizică din principalele centre universitare din România și cu sprijinul profesorilor de fizică din învățământul preuniversitar.

La Timișoara, de organizarea și desfășurarea acestei prime ediții, în condiții de pandemie, s-a ocupat o Comisie locală alcătuită din cadre didactice, asistenți de cercetare și studenți ai Facultății de Fizică de la Universitatea de Vest din Timișoara și profesori de fizică din învățământul preuniversitar din județul Timiș, care au participat voluntar la această activitate.

Concursul s-a bucurat de participarea a 251 de elevi din clasele VI-XII din județele Timiș, Arad și Caraș Severin. Subiectele, de tip grilă, au fost furnizate online de către Comisia Centrală, iar durata testului a fost de două ore. În 17 aprilie va avea loc etapa județeană, cu implicarea voluntară în continuare a membrilor Comisiei locale de organizare.