EȘTI AICI:
Echipa FEFS-UVT, pe cea mai înaltă treaptă a Cupei Universitaria Iași

În perioada 19.05- 22.05.2022, la Iași, în cadrul întâlnirii Consorțiului Universitaria, s-a desfășurat „Cupa Universitaria”, unde studenții noștri, în urma desfășurării celor 3 probe, s-au clasat pe LOCUL 1.

Cele trei probe au fost:

1. MTB – ciclism montan pe un traseu de 15km pe dealurile Iasiului. Echipa UVT formată din studenții Mihai Băbăiță, Mădălin Gaiță, Emil Chepețan (componenți ai UVT – Devron) și Tudosă Pavel, a câștigat un podium complet.
  2. Rugby – tag – Echipa UVT formată din studenții Lucian Butaș, Pavel Tudosă, Beatrice Stoica, Popa Nicușor, Ionuț Buda, Proteasa Noemia, Coiov Denis, s-a clasat pe locul 3.
  3. TEFS (Teoria Educației Fizice și Sportului). Echipa UVT formată din studenții Butaș Lucian, Pavel Tudosă, Ionuț Buda, Proteasa Noemia și Nicușor Popa, s-a clasat pe locul 1.

Echipa tehnică și de coordonare a fost formată din cadre didactice de la Facultatea de Educație Fizică și Sport, conf. univ. dr. Martin Domokos și lect. univ. dr. Cristian Negrea.

Mulțumim echipei reprezentative FEFS-UVT pentru efortul depus, implicarea și abnegația de care au dat dovadă, participarea în spiritul fair-play-ului specific UVT, și nu în ultimul rând pentru clasarea pe cea mai înaltă treaptă a podiumului.