Determinarea unor parametri fizico-chimici din probe de apă prelevate din râul Bega

Pentru a crește interesul și a stimula implicarea studenților în activități extracurriculare, în 27 mai 2022, studenții anului I de la specializările Chimie și Chimie medicală au participat la o campanie de prelevare de probe de apă din râul Bega. Locul de prelevare a fost pontonul de lângă Podul Decebal din Timișoara. Astfel de activități au realizat în anii trecuți și studenții voluntari în zona Moldova Nouă în cadrul proietului RoS-Net2, “Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră”.

Studenții au fost însoțiți de către un membru al echipei de cercetare și de către doi studenți care au fost implicați în activitățile anterioare desfășurate în cadrul proiectului și îndrumați în ceea ce privește modul de prelevare a probelor de apă și etapele care trebuie parcurse pentru utilizarea instrumentelor de măsură folosite pe teren. Aceștia au fost instruiți cum să preleveze corect probele și cum să le manipuleze astfel încât să evite contaminarea lor. Au fost realizate determinări in situ pentru caracterizarea fizico-chimică a probelor precum temperatura, pH-ul, conductivitatea, oxigenul dizolvat și turbiditatea.

Principalele obiective ale activității au fost: informarea studenților despre posibilele problemele de poluare, prezentarea metodelor care permit realizarea unor experimente specifice la fața locului, dobândirea unor abilități practice, respectiv formarea unor competențe privind monitorizarea calității apei în vederea pregătirii resursei umane calificate în domeniul protecției mediului.

Rezultatele măsurătorilor au fost consemnate și vor fi analizate prin comparare cu valorile prevăzute în standardele în vigoare pentru apele de suprafață.

Această activitate a vizat în special partea aplicativă a noțiunilor studiate teoretic în timpul activităților realizate în mod obișnuit la facultate.

Activitatea s-a bucurat de un real succes, studenții s-au implicat activ și s-au arătat dornici să desfășoare activități pe teren.