Despre muzică, literatură și film cu Josh Malerman

Seria de conferințe „STOP-CADRU – UVT în dialog cu lumea filmului” facilitează dialogul intercultural cu reprezentanți de marcă ai celei de-a șaptea arte.

Prelegerea „Unsettling Notes – Music, Literature and Film” va fi susținută în 15 decembrie 2021, la ora 18.30, de Josh Malerman, autor american de proză horror fantasy, producător de film și solist al formației The High Strung. Renumit și premiat pentru romanul „Bird Box” (2014), ecranizat de Netflix (2018), autor a numeroase povestiri de suspans psihologic și al romanelor „Black Mad Wheel” (2017), „Goblin” (2017), „Unbury Carol” (2018), „Inspection” (2019), „Malorie” (2020), „Carpenter’s Farm” (2020), „Pearl” (2021), câștigător al premiului Bram Stoker pentru povestirea „One Last Transformation”, invitatul nostru va aduce în prim plan etapele importante din cariera sa creativă și notele esențiale ale artei emoțiilor configurate literar, muzical și vizual.

Proiectul este coordonat de lector univ. dr. Eliza Claudia Filimon și conf. univ. dr. Luminița Frențiu, cadre didactice în Colectivul de Limba și Literatura Engleză al Facultății de Litere, Istorie și Teologie a Universității de Vest din Timișoara.