Despre interpretare, imaginație și improvizație la FMT

Universitatea de Vest din Timișoara derulează mai multe proiecte de internaționalizare. Printre acestea se numără și West University of Timișoara – Diaspora Guest Lectures / Workshops, care presupune „organizarea în cadrul UVT a 11 conferinţe și workshop-uri (un eveniment/facultate) cu speakeri din Diaspora românească, care să contribuie la formarea profesională continuă a personalului UVT, prin stimularea profesioniştilor români din străinătate să sprijine dezvoltarea resursei umane din UVT”.

În acest context, Facultatea de Muzică și Teatru are plăcerea de a vă invita la conferința dnei. prof. univ. dr. Violeta Dinescu (Universitatea „Carl von Ossietzky” din Oldenburg, Germania) pe tema «Interpretare, Imaginație și Improvizație – concepte pentru cultivarea creativității muzicale. Model creat și aplicat în diverse contexte în Universitatea „Carl von Ossietzky” din Oldenburg», conferință care va fi urmată de un dialog cu cadrele didactice.

«În prezentarea mea voi aduce la cunoștință activitatea noastră din Institutul de muzică al Universității „Carl von Ossietzky” din Oldenburg, Germania, în vederea pregătirii studenților pentru meseriile lor după terminarea studiilor», afirmă prof. univ. dr. Violeta Dinescu.

Universitatea „Carl von Ossietzky” se remarcă printr-o inițiativă complexă, care a și fost la baza înființării sale în anul 1970. În Institutul de Muzică se cultivă metode de interpretare, imaginație și improvizație, care vor deveni definitorii, pe de o parte, în activitățile profesorilor din școlile cu profil muzical, și, pe de altă parte, în activitățile lor de profil muzicologic în diverse contexte.

Linkul de conectare pentru participarea la eveniment este: https://meet.google.com/kcb-oeia-zij