DESIGN TALKS_01 activitate extracurriculară din cadrul Facultății de Arte și Design, Universitatea de Vest din Timișoara

Eveniment 27-28 octombrie 2021

Galeria Mansarda FAD / live online

Echipa de proiect:

Manager proiect: conf. univ. dr. Diana Andreescu

Organizatori: asist. drd. Cezara Pădurean, asist. drd. Claudia Feti, asist. drd. Bianca Mic, asist. drd. Andreea Pleșa, lect. univ. dr. Eugenia Riemschneider, conf. univ. dr. Corina Nani

Design Talks_01 descoperă de ce designul contează ACUM prin explorarea tonurilor actuale și a experienței umane împărtășite în timp ce ne confruntăm cu o lume schimbată drastic. Prezentare hibridă acum, abordează subiecte care indică viitorul, reziliența, durabilitatea, regenerarea și umanitatea atinse de design și care îmbrățișează lucrurile care contează cel mai mult printr-un colectiv de perspective individuale documentate în acest moment istoric, care prezintă arhitectură, design, artă și viziune civică de către lideri creativi, gânditori avansați și visători inovatori.

Scopul activității

Design Talks este construit în jurul comunității creative, fiind un eveniment care își propune să promoveze start-up-urile și inițiativele de succes din domeniul designului regional, să ofere un loc designerilor din comunitate, pentru a-și împărtăși ideile și cunoștințele servind, în acest fel, drept modele și surse credibile pentru dezvoltarea extracurriculară a competențelor și abilităților studenților.

Designerii au o misiune importantă, ce trebuie dezvoltată și fructificată: să transforme, în mod propedeutic, complexitatea într-o iterație facilă. Credem în interdisciplinaritate și mai credem că narațiunile, istoriile personale și dialogul sunt instrumente care îi ajută pe oameni să înțeleagă aspecte importante ale istoriei noastre comune. Totodată, ele pot crea un nou orizont de așteptare pentru tinerii și studenții interesați. Înțelegând mecanismele eșecurilor, succeselor și tot ce se derulează între ele, publicul va avea șansa de a învăța, de a reflecta și de a face conexiuni.

Invitați:

Tina Malajmare, Mihai Danciu, Isabella Cretan, Sorin Bechira, Ștefania Tiplea și Ovidiu Subțire, care au închis seria de prezentări și completează experiența proiectului Design Talks_01 prin tematici precum: ilustrație, freelancing, design interior, design urban și design de produs.