De ce este necesară bioinformatica?

Studenții anilor I de la specializările Biologie și Biochimie au participat în 24.02.2021 la o dezbatere cu tema „De ce este necesară bioinformatica?”. L-am avut ca invitat la această dezbatere pe Dl. Dr. Mihai Burai-Pătrașcu, postdoctorand la Univesitatea McGill din Montreal, Canada și membru al Asociației BioMentorHub, asociație cu care am inițiat recent o colaborare și dorim să o dezvoltăm.

Invitatul nostru a prezentat celor 87 de studenți participanți, parcursul carierei dânsului, a ilustrat ce înseamnă munca unui cercetător în domeniul chemoinformaticii și în cel al bioinformaticii, subliniind atât necesitatea cât și aplicabilitatea în practică a rezultatelor cercetărilor din aceste domenii. De asemenea, au fost prezentate studenților utilități bioinformatice accesibile gratuit și care sunt dezvoltate și întreținute de către grupul de bioinformatică de la Universitatea McGill.

Din moment ce dezbaterea a depășit considerabil intervalul de timp prevăzut inițial, considerăm că tematica abordată a fost interesantă pentru studenți și ne propunem să reluăm dezbaterile și cu alte grupuri de studenți, sau să programăm un workshop în care studenții și tinerii cercetători interesați să beneficieze de o demonstrație practică de utilizare a utilităților bioinformatice care le sunt accesibile.