Curs UNITA în Portugalia, cu studenți și profesori din șase universități

-Identitate și cetățenie europeană simțită pe propria piele-

În perioada 23-27 mai 2022 a avut loc la Covilha, în Portugalia, secțiunea față-în-față a unui Blended Intensive Programme (BIP) pe tema Identitate și cetățenie europenă. Organizatorii programului, Universitatea Beira Interior (UBI), au facilitat contextul educațional inedit: un grup mixt de studenți, dar și de profesori, aparținând celor șase universități partenere UNITA : Università degli studi di Torino (Italia), Université de Pau et des Pays de l’Adour (Franţa), Université Savoie Mont Blanc (Franţa), Universidad de Zaragoza (Spania) şi Universidade Beira Interior (Portugalia) și desigur, Universitatea de Vest din Timișoara.

Cei 35 de studenți internaționali au parcurs o programă alcătuită din cursuri și workshopuri pe teme precum : perspectiva de drept comunitar asupra tratatelor UE, integrare europeană și populism ; drepturile omului și contribuția UE ; crize și realizări ale construcției europene ; identitate și migrație; integrare economică și rolul Băncii Centrale Europene ; viitorul UE. Săptămâna de lucru a fost îmbogățită de vizite culturale în Covilha la Muzeul Lânii, dată fiind tradiția zonei în industria textilă dar și la castelul Belmonte, zona de proveninență a unuia dintre participanții marcanți la expediția care a dus la descoperirea drumului către Brazilia. UVT a fost reprezentată de către șase studenți PFC, din toți cei trei ani de licență și toate specializările Departamentului de Științe Politice (Relații Internaționale și Studii Europene/RISE, Administrație Publică/AP și Științe Politice/SP) și de către colega noastră, lect. dr. Corina Turșie, membră a proiectului UNITA în pachetul de lucru 7 – Identitate și cetățenie europeană. Pentru fiecare în parte, experiența programului a fost memorabilă :

,,UNITA unește oameni. Cred ca aceasta ar putea fi mottoul experientei mele la Universitatea Beira Interior din Portugalia. Un simplu olá, salut, ciao sau hola a unit oameni și a legat prietenii de durata. În Portugalia am învățat despre saudade, un fel de concept de dor, dar mult mai profund și personal. Acum ca aceasta experienta s-a încheiat, saudade este ceea ce simt eu pentru Portugalia, pentru pentru noii mei prieteni și pentru tot ce a reprezentat programul UNITA.” (Andrei Belu, RISE anul 3)

,,Cel mai fain lucru pe care mi l-a oferit experiența cursului de la UBI a fost șansa de a putea simți ceea ce  ERASMUS+ reprezintă,  esența a cum ar putea arăta un semestru din parcursul meu universitar într-o altă țară, la o universitate parteneră, de asemenea a lansat și provocarea aplicării pentru o mobilitate de lungă durată.” (Laura Dumuță, RISE anul 1)

,,Cursul a fost în sine o experiență de exercitare a cetățeniei europene care ne-a arătat o Uniune Europeană fără granițe – de teritoriu, de cultură, de limbă sau de umanitate. Fiecare zi petrecută în Portugalia a dărâmat barierele dintre studenții internaționali, aducându-i mult mai aproape unii de alții. Mă bucur că am avut șansa de a experimenta un program intensiv hibrid și abia aștept să-mi revăd noii colegi în mobilitatea virtuală!” (Nelea Angheleanu, RISE anul 3)

„Experiența BIP pentru mine a reprezentat un mix perfect de învățare, voie bună și interculturalism într-un cadru divers dar unit de sentimentul european” (Roxana Mocanu, RISE anul 3)

„Cea mai provocatoare și interesantă mi s-a părut interacțiunea cu ceilalți studenți participanți ai programului din Italia, Spania, Franța și Portugalia. A fost pentru prima dată când am putut interacționa cu vorbitori nativi de altă limbă și am rămas surprinsă de ușurința cu care ne-am putut înțelege, în engleză și nu numai. Cursurile m-au ajutat mult la fixarea unor informații privind UE și la aprofundarea conceptului de identitate europeană.” (Larisa Alb, AP anul 3)

„Cel mai mult mi-a placut interactiunea dintre nationalitati. Experienta cursului poate fi descrisa prin fraza “unitate in diversitate”.” (David Lascovici, SP anul 2)

,,Am imaginat pentru studenții noștri și împreună cu ei, o experiență de învățare complexă și am și avut-o, până la cele mai mici detalii. De la cursuri și seminare la Universitatea Beira Interior cu profesori cu backgrounduri diferite, la toate activitățile adăugate oficial sau neoficial în program. Căci nu asta înseamnă, în fapt, a construi identitatea și cetățenia europeană? A cunoaște Europa, a o explora, a o trăi, a socializa cu alți europeni și a-i înțelege, a te expune necunoscutului, a rezolva probleme apărute pe parcurs într-un mediu nefamiliar, a simți Europa pe propria piele? Vor rămâne cu noi frânturi de conversații cu colegii, studenți sau profesori, încercând să ne cunoaștem și să oferim bucăți din cine suntem noi, aerul tropical al orașului simțit din tramvaiul fără geamuri gonind în noapte pe străzile Lisabonei, cântecele tip ‚challenge’ ale studenților portughezi din Covilha, vibe-ul magic al Porto, în Jardim do Morro, unde o mare de oameni aplaudau, pur și simplu, apusul soarelui. Ne-am îmbogățit cu momente frumoase și am adăugat ceva în plus la cea mai bună versiune a noastră.” (Corina Turșie, lector PFC)

Evenimentele programului sunt surprinse în clipul realizat de UBI ( clip de urmărit până după ceea ce pare a fi finalul).

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »