Cooperare transfrontalieră România-Serbia prin proiectul ,,e-Support services for career and vocational counseling of youth entering to the labor market”

Universitatea de Vest din Timișoara, în calitate de Partener Lider (Partenerul 1), alături de: Partenerul 2: Školski Centar „Nikola Tesla” Vršac, Serbia, Partenerul 3: Gimnazija „Borislav Petrov Braca” Vršac, Serbia și Partenerul 4: Colegiul Național Bănățean Timișoara, implementează începând cu data de 3.04.2021 un proiect de cooperare transfrontalieră sub prioritatea: „PA 1 Promovarea ocupării forței de muncă și servicii pentru o creștere favorabilă incluziunii (PA 1 Employment promotion and services for an inclusive growth).

Obiectivul specific al proiectului îl reprezintă ocuparea forței de muncă și mobilitatea forței de muncă (Employment and labour mobility) și se dorește a fi atins pe durata celor 12 luni de implementare a proiectului. Valoarea totală a proiectului este: 391 739.25 euro, din care contribuție publică: 58 760.90 euro și fonduri IPA: 332 978.35 euro.

Până în acest moment au fost realizate activități de consiliere vocațională și orientare în carieră, activități susținute de către cele 40 de cadre didactice (20 de profesori români și 20 de profesori sârbi), implicate în grupul țintă al proiectului. Aceste activități s-au derulat cu un număr de 400 de elevi (200 de elevi români și 200 de elevi sârbi – elevi din grupul țintă), sistem hibrid și au avut ca scop orientarea în vederea integrării pe piața muncii și luării unei decizii privind cariera.

În luna decembrie 2021 activitățile proiectului au vizat: planificarea carierei, stabilirea de obiective pe termen scurt, mediu și lung, conturarea unui plan de carieră pentru elevi, dar și cunoașterea și realizarea unor exerciții de ego-marketing (CV, scrisoare de intenție, interviu de angajare).

Proiectul este cofinanțat de Uniunea Europeană prin intermediul Programului Interreg-IPA de Cooperare Transfrontalieră România-Serbia și oferă șanse în plus elevilor de liceu pentru decizii privind cariera, atât în Banatul românesc, cât și în Banatul sârbesc.

Date de contact:

Web: https://stepstosuccess.projects.uvt.ro/ro

Adresa:  Bd. Vasile Pârvan nr. 4

E-mail: iparors406@e-uvt.ro

Telefon: +40.256.592.249

Manager de proiect: Otilia Sanda Bersan (otilia.bersan@e-uvt.ro)