Conștientizarea participanților la inițiativele de consolidare a capacităților cu privire la conținutul bazei de cunoștințe create în proiectul RoSNET-2

În cadrul proiectului „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (RoS-NET2) a fost creată o bază publică de cunoștințe ca sistem de monitorizare a situației poluării în zonele cu activități miniere din regiunea transfrontalieră. În cadrul acestei baze de date există și o secțiune dedicată activităților de formare și conștientizare a tinerilor în ceea ce privește temele orizontale și problemele de mediu.

Această secțiune cuprinde materialele care sunt folosite în cadrul evenimentelor de formare implementate prin proiect. Deoarece în evenimentele organizate sunt implicați profesori din învățământul preuniversitar, am organizat o sesiune de formare pentru aceștia cu scopul promovării bazei de cunoștințe și a materialelor care pot fi folosite pentru a implementa evenimente similare cu elevii din școlile în care își desfășoară activitatea.

La acest eveniment au participat 17 profesori, 14 care activează în școli din România și 3 în școli din Serbia. A fost prezentat proiectul în carul căruia s-a dezvoltat baza de cunoștințe, s-a ilustrat organizarea bazei de date și a fost dezbătut conținutul  acesteia. Deoarece la sesiunea de formare au participat și profesori care au fost implicați în implementarea evenimentelor de conștientizare pentru elevi, aceștia au împărtășit din experiența acumulată în cadrul evenimentelor și reacțiile elevilor post eveniment, respectiv i-au îndemnat și pe ceilalți profesori să implementeze activități extracurriculare pentru promovarea principiilor orizontale și a problemelor de mediu. De asemenea, fiind profesori participanți atât din România cât și din Serbia, a avut loc și un schimb de idei și au fost împărtășite bune practici referitoare la activitățile extracurriculare cu elevii.

Sesiunea de formare s-a încheiat cu promisiunea echipei proiectului de a continua activitățile de conștientizare a tinerilor in tematicile abordate în proiect și după finalizarea acestuia.