Conștientizarea elevilor și studenților asupra problemelor de mediu

În cadrul proiectului „Rețea de monitorizare România – Serbia pentru evaluarea și diseminarea impactului activităților miniere de exploatare a cuprului asupra calității apei din zona transfrontalieră” (RoS-NET2), în luna mai 2021 au fost implementate mai multe evenimente destinate conștientizării de către elevi și studenți a problemelor de mediu.

Astfel, 40 dintre studenții de la specializările Departamentului Biologie-Chimie, voluntari în cadrul proiectului, au participat la o excursie tematică de două zile în zona Moldova Nouă pentru a efectua activități in situ cu privire la monitorizarea calității apei, sedimentului și solului în această regiune în care s-au desfășurat activități miniere. Studenții au participat în prealabil la un curs de patru ore în care li s-au prezentat bazele teoretice ale metodelor fizico-chimice, enzimatice, microbiologice și ecotoxicologice care sunt utilizate în cazul monitorizării stării apelor, sedimentului și solului, le-au fost prezentate aparatele folosite și li s-au explicat etapele modului de lucru în fiecare caz considerat. În cadrul excursiei, cu respectarea tuturor regulilor impuse de situația COVID 19, studenții au fost implicați în prelevarea probelor de apă din fântâni din comunele din jurul exploatării miniere, de apă și sediment din râurile aflate în vecinătatea exploatării miniere și a probelor de sol de la halda de steril, în măsurarea in situ a unor parametri fizico-chimici, respectiv în completarea documentelor necesare în astfel de situații. Studenții s-au bucurat că, după o lungă perioadă de timp au avut ocazia de a participa la un eveniment în comun (cei din anul I au putut să se cunoască efectiv), și au conștientizat nemijlocit atât natura activităților de monitorizare a stării apei, solului și sedimentului, cât și importanța acestor activități.

În ceea ce îi privește pe elevi, aceștia au participat la evenimente online în care au fost dezbătute următoarele concepte: adaptarea la schimbări climatice, situri Natura 2000 și dezvoltarea durabilă. Conceptul de adaptare la schimbări climatice a implicat participarea a 73 de elevi de la Școala Generală „Vuk Karadzic” din Vîrșet la un eveniment în care conceptul a fost prezentat, ilustrat prin vizionarea unor  filme scurte și apoi dezbătut, elevii participând activ la dezbateri. Alți 25 elevi de la aceeași școală au fost implicați într-un eveniment similar, dar în care dezbaterile au vizat necesitatea existenței siturilor Natura 2000, atât în Serbia și România, cât și pe întregul continent. Conceptul de dezvoltare durabilă a fost dezbătut cu participarea a 28 elevi de la Liceul Teoretic Grigore Moisil Timișoara. Pe lângă prezentarea, ilustrarea și dezbaterea acestui concept, elevii au formulat soluții creative care ar putea fi aplicate pentru o dezvoltare durabilă a orașului nostru.

Conștientizarea tinerilor (elevi și studenți) în ceea ce privește problemele de mediu și mai ales implicarea directă a acestora în acțiuni menite să evalueze starea mediului pot contribui la educarea noilor generații în spiritul dezvoltării durabile, păstrării biodiversității și reducerii supraexploatării resurselor naturale.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »