Conferințele organizate sub genericul „La UVT, Cultura este Capitală!” continuă

O nouă conferință organizată de Universitatea de Vest din Timişoara sub genericul „La UVT, Cultura este Capitală” va avea locmiercuri, 6 octombrie, începând cu ora 18:00. Scriitorul stabilit în Franța, Ioan T. Morar va dialoga cu reputatul om de cultură timișorean Mircea Mihăieș despre Identități culturale multiple. Cazul regiunii Provence.

Ioan T. Morar, absolvent de Filologie la Universitatea de Vest din Timișoara, este laureatul premiului Alumnus UVT la Gala Premiilor UVT 2019. A fost membru fondator al revistei Academia Cațavencu, membru al grupului Divertis până în anul 1996, senior editor la Cotidianul și a ocupat pentru o vreme poziția de consul general al României la Marseille. Este membru al Uniunii Scriitorilor din România și una dintre personalitățile culturale remarcabile ale României de astăzi.

Evenimentul va avea loc la Universitatea de Vest din Timișoara, Bulevardul Vasile Pârvan nr. 4, în amfiteatrul A01. Accesul este permis doar persoanelor vaccinate împotriva virusului SARS-CoV-2 pentru care au trecut 10 zile de la finalizarea schemei complete de vaccinare și persoanelor care se află în perioada cuprinsă între a 15-a zi și a 180-a zi ulterioară confirmării infectării cu SARS-CoV-2.

Pentru participare, este necesară rezervarea în prealabil:  https://forms.gle/K9JQqg1p3jKDVBJ98.

Evenimentul va fi transmis live pe pagina de Facebook a UVT.