Conferință studențească la Centrul Interdisciplinar de Studii de Gen, UVT

În 23 octombrie 2021, Centrul Interdisciplinar de Studii de Gen (CISG) a organizat, sub egida Universității de Vest din Timișoara și a organizației RSEAS, conferința studențească, Drepturile femeilor: Perspective și abordări interdisciplinare (coordonatoare: Conf. univ. dr. Irina Diana Mădroane, Lect. univ. dr. Valentina Mureșan, Conf. univ. dr. Andreea Șerban). Conferința se înscrie într-o serie de evenimente asemănătoare, desfășurate în anii 2021 și 2022, care au ca obiectiv susținerea candidaturii României pentru un nou mandat de membru la Consiliul Drepturilor Omului în 2023-2025. Una dintre temele campaniei de susținere este drepturile femeilor, cu orientare spre combaterea violenței împotriva femeilor, o zonă prioritară de politici publice în România în acest moment, dar și în alte țări de pe glob, și spre asigurarea egalității de șanse între femei și bărbați. Simbolic, data evenimentului s-a aflat la doar o lună distanță de Ziua Internațională pentru Eliminarea Violenței împotriva Femeilor, marcată în 25 noiembrie.

Cele două prelegeri în plen – „Geografii ale violenței de gen – perspective/dinamici contemporane” (susținută de Conf. univ. dr. Sorina Voiculescu de la Departamentul de Geografie, UVT), respectiv „Violența asupra femeii – inovare socială pentru o viață departe de discriminare” (oferită de psihologul Vasile Moldovan, președinte INOVATRIUM Timișoara și alumnus UVT) – au oferit o privire de ansamblu asupra tipurilor de violență de gen pe plan internațional și a consecințelor pe care pandemia de coronavirus le-a avut, precum și asupra situației violenței împotriva femeilor în România. De asemenea, prelegerile au reprezentat cadrul perfect pentru deschiderea discuțiilor mai specifice și foarte aprinse pe alocuri din cele șase secțiuni ale conferinței care au acoperit o serie de direcții de cercetare.

Lucrările conferinței au abordat subiecte diverse: drepturile femeilor în politici publice, mișcarea feministă, violența împotriva femeilor, construcția identităților femeilor în media, literatură și film, sexismul exprimat în discurs – ca o formă de violență simbolică – și dreptul de vot al femeilor din perspectivă geografică. Evenimentul a stat sub semnul interdisciplinarității abordărilor și a domeniilor de interes, participanții fiind studenți în toate ciclurile de studii (licență, masterat, doctorat) de la Facultatea de Litere, Istorie și Teologie, Facultatea de Drept, Facultatea de Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării, Facultatea de Chimie, Biologie și Geografie, din cadrul Universității de Vest, dar și de la Universitatea din Tübingen, ca urmare a unei colaborări cu CISG (zece studenți UVT au făcut practică la Universitatea din Tübingen în domeniul lingvisticii computaționale aplicată la analiza discursului sexist în media socială).

CISG urmărește să contribuie prin expertiza sa la susținerea unor obiective de schimbare socială, iar drepturile femeilor au fost aria principală de cercetare la centru de la începuturile sale (a fost înființat de către actuala directoare, Conf. dr. Reghina Dascăl, ca Centru de Studii Feministe, denumire sub care a funcționat între 1999 și 2003). Inegalitatea de gen, care le afectează profund pe femei, este reprodusă la nivel de structuri sociale, politice, culturale, dar si de practici, având manifestări în zone diferite (instituții, politici publice, identități, mentalități etc.), la intersecția cu alte inegalități (de clasă, de etnie, de rasă). Prin urmare, este nevoie de studii cât mai diversificate pentru a înțelege aceste dinamici și, mai ales, pentru a le stopa. Noile generații de studenți care participă la activitățile CISG au ocazia să descopere împreună aspecte greu abordabile din perspectiva unei singure discipline, să se implice în schimburi de idei și să realizeze cercetări inovatoare. Conferința studențească din 23 octombrie a avut ca scop conturarea unui cadru prielnic pentru asemenea proiecte.