Conferința națională „Locul și rolul liceelor pedagogice în profesionalizarea carierei didactice și în dezvoltarea educației timpurii în România”

În perioada 27 și 28 ianuarie 2023, a avut loc la UVT Conferința națională cu tema „Locul și rolul liceelor pedagogice în profesionalizarea carierei didactice și în dezvoltarea educației timpurii în România (analiză și soluții din perspectiva relației educație timpurie – învățământ primar – liceu pedagogic – universitate – beneficiari)”, care a fost organizată în conformitate cu prevederile articolelor 2 și 3 ale Protocolului de colaborare Nr. 439/2018, încheiat între Ministerul Educației Naționale (MEN) și Asociația Națională a Colegiilor și Liceelor Pedagogice din România (ANCLP), în contextul pregătirii noilor legi ale educației naționale.

Conferința a fost organizată de către ANCLP în colaborare cu Universitatea de Vest din Timișoara, Centrul pentru Educație și Dezvoltare Profesională ”Step by Step” București și Inspectoratul Școlar Județean Timiș.

La eveniment au participat reprezentanţi ai Ministerului Educaţiei, ai Parlamentului României, universităților reprezentative, ISJ Timiș, experți în educație, reprezentanți ai asociațiilor de părinți. De asemenea, la lucrările conferinței au luat parte directori şi reprezentanți ai profesorilor din 47 de licee și colegii pedagogice, membre ale Asociației Naționale a Colegiilor și Liceelor pedagogice din România (ANCLP), profesori ai Universității de Vest din Timișoara, dar și experți ai Centrului pentru Educație și Dezvoltare Profesională ”Step by Step” București.