Conferință interdisciplinară pe tema populismului și a statului de drept

Facultatea de Drept a Universității de Vest din Timișoara a invitat comunitatea academică, în datele de 16 și 17 iunie, la conferința Comparing Populisms and Democracies: Local Specificities in the Rule of Law Crisis (and its Resolution?).

Evenimentul a tratat interdisciplinar teme de actualitate din domeniul dreptului public comparat precum populismul, criza statului de drept în Europa centrală și de est sau efectele pandemiei asupra statului de drept, și a reunit fizic și online 25 de participanți din 12 țări (Australia, Statele Unite, Noua Zeelandă, Olanda, Marea Britanie, Italia, Polonia, România, Ungaria, Croația, Macedonia, Elveția).

Printre vorbitori s-au numărat profesorii Krygier, Sadurski, Urbinati, Pratt, Czarnota, Martinico și Blokker, specialiști de renume internațional în materia populismului, a dreptului constituțional și a statului de drept dar și practicieni precum fosta ministră a justiției din Macedonia și actuală membră a Comisiei de la Veneția.

Cei doi keynote speakeri au fost Nadia Urbinati, reputat politolog, profesor la Columbia University, respectiv John Pratt, nume de referință în domeniul populismul penal, profesor la Victoria University of Wellington.

Cu această ocazie au fost lansate două cărți apărute anul acesta la Cambridge University Press: Anti-Constitutional Populism (ed. W. Sadurski, M. Krygier, A. Czarnota) și Filtering Populist Claims to Fight Populism (autor Giuseppe Martinico).

Evenimentul a fost co-organizat de lect. dr. Alexandra Mrercescu și dr. Manuel Anselmi, profesor la Universitatea din Bergamo și s-a desfășurat sub patronajul Ambasadei Italiei.