EȘTI AICI:
Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”

Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”

Începând cu anul 2003, Facultatea de Fizică a Universității de Vest din Timișoara, în colaborare cu Filiala Timișoara a Societății Române de Fizică, organizează Concursul Național de Fizică „Constantin Sălceanu”. Scopul acestui concurs este de a stimula interesul pentru fizică în rândul elevilor de liceu și de a identifica viitori studenți talentați.

Concursul constă într-o singură probă scrisă, cu durata de trei ore, care cuprinde probleme practice de fizică și întrebări teoretice conforme cu programa de Bacalaureat. Participarea la concurs este gratuită.

Această ediție a concursului a avut loc pe 28 martie 2026, începând cu ora 10, la Facultatea de Fizică și Matematică – UVT, precum și în alte două centre de concurs: Colegiul Național „Gheorghe Țițeica” din Drobeta-Turnu Severin și Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu. La acest eveniment s-au înscris peste 290 de elevi din 10 județe (Alba, Arad, București, Bistrița Năsăud, Caraș-Severin, Gorj, Hunedoara, Mehedinți, Sibiu și Timiș). Din Timișoara au participat 90 de elevi, provenind din mai multe licee reprezentative.

Rezultatele vor fi publicate pe site-ul dedicat concursului, la adresa: https://sites.google.com/e-uvt.ro/concursulffm2026/ , începând cu data de 2 aprilie 2026, ora 16:00.

UVT

Conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele pedagogice și tehnologii educaționale pentru un învățământ autentic centrat pe elev” (PNRR ID 18)

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) organizează marți, 30 iunie 2026, conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele

Mai multe »