A șasea ediție a Concursului FMI organizat de către Facultatea de Matematică şi Informatică și destinat elevilor de liceu pasionați de matematică și informatică a fost organizat, în variantă online, pe parcursul lunii aprilie, iar în 14 mai a avut loc festivitatea de premiere, în variantă hibridă, o parte dintre premianți fiind în incinta UVT iar ceilalți fiind online.
La ediția din acest an s-au înscris 200 de elevi la proba de Matematică și 214 elevi la proba de Informatică. Concursul s-a desfășurat în două etape, prima etapă fiind de calificare. În urma etapei de calificare au fost selectați 43 de elevi de la proba de Matematică și 35 de elevi de la proba de Informatică pentru a participa la etapa de clasificare, în baza căreia au fost stabilite rezultatele finale și acordate premiile: 7 premii pentru elevii din clasa a XI-a și 19 premii pentru elevii din clasa a XII-a.
Matematică Clasa XI
Premiul I – Ciucan Andrei Alexandru, Colegiul National “Ion C. Bratianu”, Pitești
Premiul II – Moțiu Radu, Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara
Premiul III – Rus Vasti Liceul Teoretic “Ana Ipătescu”, Gherla
Mențiune – Bărbieru Crina Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara
Matematică Clasa XII
Premiul I – Vasile Marian Daniel, Colegiul Național Pedagogic “Ștefan Odobleja”, Drobeta Turnu Severin
Premiul II – Pretorian Răzvan Andrei Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara
Premiul III – Lazarov Robert Viorel, Liceul Teoretic “Ioan Jebelean”, Sannicolaul Mare
Premiul III – Goină Roxana Andreea, Colegiul Național “Samuil Vulcan”, Beiuș
Premiul FMI
– Drăgoiu Iulia Georgiana, Liceul Teoretic “Aurel Vlaicu”, Orăștie
Premiul SSMR
– Fuia Daria, Liceul Teoretic “Petru Maior”, Gherla
Premiul SSMR
– Lugojan Emanuel, Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara
Premiul SSMR
– Bîldea Diana, Colegiul Național Matei Basarab, Râmnicu Vâlcea
Premiul Departamentului de Matematică
– Doszlop Mark Attila Liceul Teoretic “David Prodan”, Cugir
Informatică Clasa XI
Premiul I – Ciucan Andrei Alexandru, Colegiul National “Ion C. Bratianu”, Pitești
Premiul II – Fortiș Victor Ștefan, Colegiul Național ”C.D. Loga”, Timișoara
Premiul III – Bușui Bogdan, Colegiul Național „Moise Nicoara”, Arad
Informatică Clasa XII
Premiul I – Vintilă Valentin Ioan, Colegiul Național „Cantemir-Vodă”, București
Premiul II – Bejan Andrei Paul, Colegiul National „Moise Nicoara”, Arad
Premiul III – Duțescu Horia Ionuț, Liceul Teoretic „David Prodan”, Cugir
Premiul “Ștefan Mărușter”
– Truta Dan Alexandru, Colegiul Național „Horea Cloșca și Crișan”, Alba Iulia
Premiul UVT Bărbănțan
– Georgiana Nicoleta, Colegiul Național „Horea Cloșca și Crișan”, Alba Iulia
Premiul FMI
– Dumitrescu Cătălin, Constantin Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Târgu Jiu
Premiul Departamentului de Informatică
– Bran Alexandru Ionuț, Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu”, Târgu Jiu
Premiul Departamentului de Informatică
– Groza Camelia Roxana, Colegiul National „Titu Maiorescu”, Aiud
Premiul Departamentului de Informatică
– Dumitru Alexandra Stefania, Colegiul Național „Traian”, Drobeta Turnu Severin
Premiul Departamentului de Informatică
– Filipaș Vlad Florin, Colegiul National „Vasile Lucaciu”, Baja Mare
Pentru mai multe poze, aici https://drive.google.com/drive/folders/14_MNllmT-zO21wZ5sAClRq5DYVSg6qtC?usp=sharing