Concursul FMI 2021

A șasea ediție a Concursului FMI organizat de către Facultatea de Matematică şi Informatică și destinat elevilor de liceu pasionați de matematică și informatică a fost organizat, în variantă online, pe parcursul lunii aprilie, iar în 14 mai a avut loc festivitatea de premiere, în variantă hibridă, o parte dintre premianți fiind în incinta UVT iar ceilalți fiind online.

La ediția din acest an s-au înscris 200 de elevi la proba de Matematică și 214 elevi la proba de Informatică. Concursul s-a desfășurat în două etape, prima etapă fiind de calificare. În urma etapei de calificare au fost selectați 43 de elevi de la proba de Matematică și 35 de elevi de la proba de Informatică pentru a participa la etapa de clasificare, în baza căreia au fost stabilite rezultatele finale și acordate premiile: 7 premii pentru elevii din clasa a XI-a și 19 premii pentru elevii din clasa a XII-a.

Matematică Clasa XI

Premiul I    – Ciucan Andrei Alexandru, Colegiul National “Ion C. Bratianu”, Pitești

Premiul II   – Moțiu Radu, Liceul Teoretic “Grigore Moisil”, Timișoara

Premiul III  – Rus Vasti Liceul Teoretic “Ana Ipătescu”, Gherla