Concurs pentru elevii de liceu ,,FEAA ECONOMICA RIPENSIS”

Facultatea de Economie și de Administrare a Afacerilor, din cadrul Universității de Vest din Timișoara, va organiza în perioada 20-22 aprilie 2021, concursul național de cunoștințe FEAA ECONOMICA RIPENSIS, ediția I, care se va desfășura on-line.

Concursul se adresează tuturor elevilor de liceu din clasa a XI-a și clasa  a XII-a indiferent de profil/specializare și este organizat pe următoarele secțiuni:

Secțiunea 1_EconomieDisciplina ECONOMIE, clasa a XI-a
Secțiunea 2_MatematicăDisciplina MATEMATICĂ, clasele IX – XII M2
Secțiunea  3_Educație antreprenorialăDisciplina EDUCAȚIE ANTREPRENORIALĂ, clasa a X-a
Secțiunea 4_MarketingDisciplina MARKETING, clasa a XI-a
Secțiunea 5_ContabilitateDisciplina CONTABILITATE, clasa a XI-a
Secțiunea 6_Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilorDisciplina TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI ŞI A COMUNICAŢIILOR, clasa a X-a
Secțiunea 7_FinanțeDisciplina ELEMENTE DE STATISTICĂ, FINANȚE ȘI ASIGURĂRI, clasa a XII-a
Secțiunea 8_TurismDisciplina ACTIVITATEA AGENȚIEI DE TURISM și CAZAREA TURIȘTILOR, clasa a XI-a
Secțiunea 9_Economie și afaceri internaționaleDisciplina NEGOCIERE ȘI CONTRACTARE, clasa a XII-a

Detalii legate de organizarea concursului:

• Concursul se va desfășura on line pe platforma e-learning UVT în perioada 20-22 aprilie 2021.
  • Pot participa la concurs elevii din clasa a XI-a și clasa  a XII-a indiferent de profil/specializare.
  • Proba deevaluare a cunoștințelor  va consta în soluționarea unui test de întrebări (teoretice și aplicative) formulate în sistem grilă. Pe site-ul concursului este afișată tematica și modele de întrebări pentru fiecare secțiune din concurs.
  • Link site concurs:

• Data limita pentru înregistrare: 30.03.2021
  • Link formular de înregistrare:

Avantajele participării:

• Elevii (clasa a XI-a sau  a XII-a) care se participă la concursul de cunoștințe „FEAA Economica Ripensis” și obțin o notă mai mare sau egală cu 8 (opt) la oricare secțiunile concursului, beneficiază de un punctaj suplimentar  (1 punct), care se adaugă la media de admitere FEAA.

Persoană de contact: Prof.univ.dr. SÎRGHI Nicoleta, Prodecan FEAA

Email:nicoleta.sirghi@e-uvt.ro