În perioada 3-4 noiembrie, are loc, la Timișoara, un curs de formare pentru cei interesați de antreprenoriat în industrii culturale și creative, eveniment derulat în cadrul proiectului 2020-1-RO01-KA203-079950 ”Community Enabled Open Training on Creative & Cultural Entrepreneurship” (TraCCE).

Partenerii proiectului TraCCE organizează un training pe tema “Business model development”, destinat noilor și viitorilor antreprenori din sectorul cultural și creativ.

Exemple de sectoare culturale: film, televiziune, radio, muzică, presă, cărți, etc.

Exemple de sectoare creative: design, arhitectură, publicitate, jocuri video, etc.

Pe parcursul celor două zile de training, participanții vor avea oportunitatea de a învăța bazele dezvoltării unui model de afaceri și de a-l aplica în cazul ideilor proprii de afaceri.

De asemenea, sesiunea de training va avea în vedere și sprijinirea participanților în a-și extinde cunoștințele de concepte cheie care le permit să facă alegeri în privința deciziilor strategice inițiale cu scopul conturării și implementării unui proiect de antreprenoriat.

Activitatea noastră se bazează pe un parteneriat international și include participarea unor instructor și profesori din diferite țări și universități europene (Austria, Germania, Grecia și România).

Participanția vor avea oportunitatea de a întâlni și a schimba idei cu alți antreprenori locali și experți europeni din sectorul cultural și creativ.

Perioadă: 3 – 4 noiembrie 2022

Orar: Zilnic, între 9:00 -17:00

Locație: Str. J. H. Pestalozzi, nr. 16, 300115, Timișoara, România, sediul Minds Hub, Facultatea de Economie şi de Administrare a Afacerilor, Universitatea de Vest Timişoara

Limba: Sesiunea de training se va derula în limba engleză.

Sesiunea de training este gratuită.

Vă rugăm să vă înscrieți online! Locurile sunt limitate! Completați formularul de înscriere pentru a vă rezerva locul imediat!

Mai multe despre proiectul TraCCE sunt disponibile aici: https://tracce-project.eu/

For more information, please contact:

Nicolae Bibu: nicolae.bibu@e-uvt.ro

Mihai Lisetchi: mihail.lisetchi@e-uvt.ro