Colecțiile designerilor FAD, la Transilvania Fashion Festival

Creațiile studenților și masteranzilor Facultății de Arte și Design/specializarea Modă-Design Vestimentar au fost prezentate în weekendul 17-19 septembrie la Cluj-Napoca, în cadrul Transilvania Fashion Festival 2021.

Organizat sub egida European Fashion Council și FashionTV, festivalul este parte a unui ciclu de Gale dedicate prezentării și premierii excelenței în domeniul modei, care sunt organizate de peste 25 de ani și a fost conceput să contribuie la amplificarea vizibilității creativității designerilor prezentați, pe vasta scenă Europeană, prin contribuția conjugată a mass mediei autohtone și a partenerilor.

Imaginat sub forma unui eveniment outdoor complex, street fashion într-o viziune neașteptată, couture într-o formulă inovativă, amplificate prin prezența unui studio foto/video – vector de comunicare universal, conceptul propune o abordare a mai multor valențe ale unei formule consecrate, creând o emulație pe toate palierele expresiei de fashion și styling din acest domeniu.

Studenții și masteranzii FAD și-au prezentat colecțiile în cadrul a patru show-uri, pe Esplanada Centrului de Cultură Urbană din Parcul Central din Cluj-Napoca, care s-a transformat datorită unei logistici impresionante de catwalk, lumină și ecrane LED, într-un superb amfiteatru în aer liber, străjuit de impunătoarea clădire a Cazinoului și de istorica Fântână Arteziană.

La Festival au participat numeroși designeri, branduri și case de modă, invitați speciali din țară și din străinătate, modele, hairstyliști, make-up artiști, fotografi, bloggeri și parteneri media.

Designerii care au reprezentat UVT sunt: Gabriela Baboș (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Sandra Suciu), Teodora Dolga (proiect de licență, coordinator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor), Octavian Grancea (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Sandra Suciu), Valentina Cerbe (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Sandra Suciu), Ana Maria Căpraru (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Cristina Lazăr), Sorina Chira (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Cristina Lazăr), Marina Bolgar (proiect de licență, coordonator lect. univ. dr. Cristina Lazăr), Iosefina Cassonato (proiect de disertație, coordonator lect. univ. dr. Sandra Suciu), Andreea Ungureanu (proiect de disertație, coordonator conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor). La categoria Designeri consacrați se înscriu Ionuț Piscureanu (colecția ”Red Words”, proiect de disertație coordonat de conf. univ. dr. Andreea Palade Flondor), Cristina Lazăr (colecția ”Again” RTW 2021) și Sandra Chira (colecția ”ZIDIT”//RTW 2022).

Primele două zile ale Festivalului au avut un format asemănător, fiind structurate în două module principale (prezentarea colecțiilor tinerilor designeri formați în Universitățile de Artă și Design și prezentarea colecțiilor designerilor consacrați la nivel internațional), în timp ce duminică, 19 septembrie, a avut loc un singur modul, fiind o zi dedicată prezentării colecțiilor pentru copii.

Sâmbătă seara, după prezentările de modă a avut loc Gala Laureațilorîn cadrul căreia s-au decernat Premiile, Medaliile și Trofeele Galei, incluzând mult râvnitul Trofeu “Moda cum Laude“.