Career Days UVT 2022: sute de oportunități pentru studenți, oferite de partenerii UVT

Universitatea de Vest din Timișoara își structurează în mod avansat rolul de instituție formatoare și facilitatoare a carierei tinerilor prin oferirea unui cadru propice dialogului activ cu principalele companii și instituții angajatoare din comunitate, în care studenții și absolvenții UVT își pot identifica oportunitățile de carieră. Un astfel de cadru va fi organizat și în cele două zile de întâlniri interactive cu studenții, care vor fi dedicate evenimentului „Career Days UVT 2022”, în 25 și 26 mai 2022.

Evenimentul „Creer Days UVT 2022” va fi organizat timp de două zile, 25 și 26 mai 2022, între orele 9-18, în spațiile centrale din holul mare și holul principal de la etajul întâi al sediului principal UVT (V.Pârvan nr 4). În acest cadru, studenții și absolvenții UVT se vor întâlni și vor dialoga despre sutele de oportunități oferite de partenerii UVT, companii multinaționale și antreprenori de succes din zona de vest. Și-au anunțat prezența peste 40 de companii, din diverse domenii, precum automotive, business process operation, consultanță fiscală, audit, telecom, itc, servicii, sănătate, dezvoltare software, retail, producție sau servicii financiare. Pe lângă prezentarea ofertelor de carieră venite din partea companiilor angajatoare, sau depunerea de candidaturi din partea studenților și absolvenților, programul mai cuprinde și sesiuni de prezentări și conferințe focalizate asupra domeniilor și specializărilor inteligente pe care angajatorii le deschid tinerilor talentați de la UVT, un număr de 22 de prezentări adresate studenților și absolvenților în format fizic, care se vor desfășura în amfiteatrele de evenimente A01, A11 și Aula Magna „Ioan Curea”.

Deschiderea oficială a programului zilelor „Career Days UVT 2022” va avea loc miercuri, 25 mai 2022, ora 9.30, în holul principal de la etajul întâi al sediului principal UVT (V. Pârvan nr 4), eveniment la care vor participa prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, rectorul UVT, dar și principalii reprezentanți ai companiilor angajatoare și antreprenorii invitați.

Înaintea momentului de deschidere oficială a programului zilelor „Career Days UVT 2022”, începând de la ora 9.10 va avea loc o ceremonie de semnare a Acordului de parteneriat din UVT și Nokia România, una dintre companiile semnificative prezente în zona de vest, alături de care UVT a stabilit un parteneriat strategic, în beneficiul întregii comunități.