Career Days UVT 2022: sute de oportunități pentru studenți, oferite de partenerii UVT

Universitatea de Vest din Timișoara își structurează în mod avansat rolul de instituție formatoare și facilitatoare a carierei tinerilor prin oferirea unui cadru propice dialogului activ cu principalele companii și instituții angajatoare din comunitate, în care studenții și absolvenții UVT își pot identifica oportunitățile de carieră. Un astfel de cadru a fost organizat și în cele două zile de întâlniri interactive cu studenții, care au fost dedicate evenimentului „Career Days UVT 2022”, în 25 și 26 mai 2022.

Rectorul UVT, Marilen Gabriel Pirtea: „După o perioadă îndelungată de limitare a evenimentelor la întâlniri și dialoguri online sau cel mult hibride, ne provoacă o deosebită bucurie organizarea unui eveniment cu o participare de public deosebit de largă, un cadru de întâlnire directă a studenților cu reprezentanții companiilor și instituțiilor angajatoare din zona de vest. Grație parteneriatelor de lung parcurs, pe care UVT le-a stabilit cu marile companii angajatoare din regiunea de vest, dar și cu reprezentanți ai mediului antreprenorial din comunitatea județului și regiunii noastre, avem acum oportunitatea de a facilita prezentarea a sute de oportunități de carieră, oferite tinerilor studenți și absolvenți ai UVT, unde vor identifica noi șanse pentru definirea lor ca profesioniști, în cadrul proiectelor și echipelor pe care acești angajatori le promovează. Putem spune că în cele două zile ale carierei, în spațiul acestui eveniment complex ce s-a desfășurat la UVT, mulți dintre studenții de azi au descoperit opțiuni atractive pentru viitorul lor profesional și pentru devenirea lor ca lideri ai lumii de mâine.”

Evenimentul „Career Days UVT 2022” a fost organizat în spațiile centrale din holul mare și holul principal de la etajul întâi al sediului principal UVT (V.Pârvan nr 4). În acest cadru, studenții și absolvenții UVT s-au întâlnit și au dialogat despre sutele de oportunități oferite de partenerii UVT, companii multinaționale și antreprenori de succes din zona de vest. Au fost prezente peste 40 de companii, din diverse domenii, precum automotive, business process operation, consultanță fiscală, audit, telecom, itc, servicii, sănătate, dezvoltare software, retail, producție sau servicii financiare. Pe lângă prezentarea ofertelor de carieră venite din partea companiilor angajatoare, sau depunerea de candidaturi din partea studenților și absolvenților, programul a mai cuprins și sesiuni de prezentări și conferințe focalizate asupra domeniilor și specializărilor inteligente pe care angajatorii le deschid tinerilor talentați de la UVT, un număr de 22 de prezentări adresate studenților și absolvenților în format fizic, care s-au desfășurat în amfiteatrele de evenimente A01, A11 și Aula Magna „Ioan Curea”.

La deschiderea oficială a programului zilelor „Career Days UVT 2022” a participat prof. univ. dr. Marilen Gabriel Pirtea, rectorul UVT, dar și principalii reprezentanți ai companiilor angajatoare și antreprenorii invitați.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »