Cafeneaua Științei: „Vocea umană – artă și știință”

Centrul de Consiliere și Orientare în Cariera de Cercetător din regiunea de Vest vă invită la un nou eveniment de tip Cafeneaua Științei, intitulat „Vocea umană-artă și știință”

Evenimentul va îmbina armonios informații despre vocea umană, explorând diversitatea și profunzimea acestui instrument miraculos, care a fost folosit de-a lungul timpului pentru a ne exprima emoțiile, pentru a comunica și pentru a crea artă. Participanții vor avea oportunitatea de a înțelege cum se realizează producerea sunetului de către corzile vocale până la modul în care sunetele sunt modelate și amplificate în corpul uman, explorând minunile științei din spatele vocii umane.

Invitatul special este prof. dr. STEPHAN POEN, renumit medic foniatru, Doctor în Medicină și în Muzicologie, care va împărtăși cunoștințele sale vaste despre Estetica vocală și despre legătura dintre Medicină și Muzică. Cu o carieră multilaterală, acesta este și un artist liric (bariton) afirmat în teatrul liric și muzica vocal-simfonică. Periodic este invitat ca membru în juriile unor prestigioase concursuri internaționale de canto din Italia (Concursul Internațional Vincenzo Bellini – Sicilia), România (Concursul Internațional de Canto Hariclea Darclée), Israel, SUA, Brazilia și în multe alte țări europene.

A obținut titlul de Doctor în Muzicologie al Universității Naționale de Muzică din București, cu lucrarea ”Sonologie și Sonosofie în Determinismul Tonal”. A fondat domeniul de Estetică Vocală prin formularea unui sistem doctrinar în premieră absolută, bazat pe cercetările și experiențele acumulate în propria activitate medicală și muzicologică. Este profesor asociat de Estetică Vocală, cu activitate didactică, masterate și conferințe ținute în unele conservatoare italiene și în teatre lirice. A ținut cursuri doctorale la Universitatea Națională de Muzică din București și conferințe în Italia, Israel, SUA, China, în țări europene, dar și în România, la București și la Brăila.

Desfășoară o amplă activitate de profesor și consultant artistic și muzical pentru instituții artistice, de învățământ universitar și de impresariat artistic, în Italia și în lume. Este un promotor puternic al culturii române și al școlii românești de canto în Italia și în lume, prin întreaga activitate și prin pasiunea constantă cu care integrează interpretările artiștilor români în conferințe, masterate și emisiuni de radio și televiziune pretutindeni.

Participanții vor avea ocazia să se bucure de un moment artistic special, oferit de soprana Narcisa Brumar, artistă lirică la Opera Națională Română din Timișoara și pianistul Leonard Bonea, corepetitor la Opera Opera Națională Română din Timișoara.

Nu ratați această ocazie unică de a învăța despre arta și știința vocii umane!

Newsletter UVT

Cursuri de vară la FLIT

În perioada 15-27 iulie, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de vară de limbă, cultură și civilizație românească, devenind astfel, timp de

Mai multe »