EȘTI AICI:
Boboc la Germanistică – scriere creativă și… primele cuvinte în caligrafie gotică (Frakturschrift)

Boboc la Germanistică – scriere creativă și… primele cuvinte în caligrafie gotică (Frakturschrift)

În data de 24 septembrie, a avut loc workshopul de scriere creativă în limba germană intitulat „Boboc la Germanistică – scriere creativă și… primele cuvinte în caligrafie gotică (Frakturschrift)”. Evenimentul a fost rezultatul unei colaborări inspirate între StudentfestOSUTșistudenții și cadrele didactice ale Facultății de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie din cadrulUniversității de Vest din Timișoara. Workshopul s-a desfășurat în două părți distincte, ambele captivante și profund interactive, fiecare întinzându-se pe durata unei ore. 

Prima parte, coordonată de doamna Mihaela Șandor, le-a oferit participanților o incursiune inedită în arta caligrafiei gotice (Frakturschrift). Cu penița în mână și călimara alături, aceștia au pătruns într-un univers aproape uitat, în care scrisul de mână devine nu doar mijloc de comunicare, ci și formă de artă. Au descoperit frumusețea liniilor migăloase, precizia desenului literelor și farmecul unui stil grafic care evocă trecutul cultural al Europei Centrale.

După un scurt coffee break, a urmat cea de-a doua parte a workshopului, dedicată introducerii în scrierea creativă. Participanții au analizat stilistic două poeme inspirate de orașul Timișoara, folosindu-le drept punct de plecare pentru propriile creații. Inspirându-se din atmosferă, istorie și arhitectura orașului, aceștia au redactat texte în limbile germană și română, explorându-și sensibilitatea și exprimarea artistică. Momentul culminant al zilei a fost recitalul public desfășurat în Piața Unirii, unde textele create au fost recitate în fața trecătorilor, transformând spațiul urban într-o scenă vie a artei studențești. În semn de apreciere, fiecare participant a primit o carte în limba germană, ca simbol al recunoașterii implicării lor și ca amintire a acestei experiențe unice. Le mulțumim cu sinceritate tuturor celor care au făcut posibil acest eveniment: participanților, echipelor Studentfest și OSUT, precum și doamnelor MihaelaȘandor, Gabriela Șandor și KarlaLupșan, pentru implicarea, pasiunea și susținerea oferite.

Newsletter UVT

Despre etică în comunicarea medicală

Echipa de cercetare a Universității de Vest Timișoara, Facultatea de Litere, Istorie, Filosofie și Teologie, care activează în domeniul eticii medicale (prof. dr. Florin Lobonț

Mai multe »