Become Your Best! – la „Vest”

Procesul Admiterii 2021 este marcat prin energie pozitivă. Universitatea de Vest din Timișoara își așteaptă studenții cu un bogat portofoliu de domenii și programe de studii și cu cel mai divers mediu academic și multicultural, caracteristice principalei universități comprehensive a regiunii.

O întreagă comunitate, a orașului și a Universității de Vest din Timișoara, le oferă tinerilor talentați cea mai bună șansă de dezvoltare personală și de formare pentru carieră. La UVT, fiecare viitor student va învăța să dea un sens propriu bine-cunoscutului slogan: „Become Your Best!” – pentru a deveni cea mai bună versiune a sa.

Peste 16.000 de studenți, dintre care mai mult de 1.000 de studenți internaționali, alături de 800 de cadre didactice, cercetători și specialiști, oferă cel mai dezvoltat set de opțiuni pentru studiile universitare.

Pachetul educațional oferit noilor studenți acoperă o multitudine de variante de pregătire aprofundată, comprehensivă și inovatoare. Cu peste 150 de programe de studii, grupate în 34 de domenii de licență și de masterat, dar și prin 22 de domenii de studii universitare de doctorat, cele 11 facultăți ale UVT oferă cele mai flexibile trasee pentru orientarea spre profesiile viitorului:

• Arte și Design
  • Chimie, Biologie, Geografie
  • Drept
  • Economie și Administrare a Afacerilor
  • Educație Fizică și Sport
  • Fizică
  • Litere, Istorie și Teologie
  • Matematică și Informatică
  • Muzică și Teatru
  • Sociologie și Psihologie (incluzând și domeniile Asistență socială și Științe ale educației)
  • Științe Politice, Filosofie și Științe ale Comunicării

Toate informațiile necesare candidaților la deschiderea procesului de admitere 2021 sunt disponibile pe portalul Admiterii (https://admitere.uvt.ro/), cel mai complex portal dedicat procesului de admitere al unei universități din România.