„Aubusson vu par Cristian Sida”

În data de 21 iunie, cu ocazia sărbătorii muzicii (La Fête de la musique) – manifestare anuală inițiată în urmă cu 20 de ani în Franța, una dintre cele mai iubite sărbători populare estivale ale artei sunetelor – a fost inaugurată în localitatea Aubusson din Franța, lucrarea „Aubusson vu par Cristian Sida”, lucrare realizată între anii 2021-2022 de către artistul vizual Cristian Sida, conferențiar universitar doctor în cadrul Facultății de Arte și Design – Universitatea de Vest din Timișoara. Lucrarea reprezintă un „colaj” de referințe culturale și geografice subiective, transpuse pe pânză, având o dimensiune de 10 metri pe 7, realizată în tehnica acril, spray, marker și vernis.

Pe jumătate rezident în țara Turnului Eiffel, contemporanul Cristian Sida, artist vizual cunoscut și apreciat în Franța, a extins colaborarea fructuoasă de la nivel personal la unul instituțional, creând o legătură solidă între facultatea noastră și diverse instituții franceze.

Prietenia Domniei Sale cu Michel Moine, primar al Aubussonului, cu Richard Marcziniak, președintele A.I.A.P.-ului (Association Internationale des Arts Plastiques) Palier, s-a materializat într-o serie de rezidențe pentru studenții Facultății de Arte și Design, începând cu anul 2013. Datorită aceleași legături vechi și solide cu Primăria din Aubusson, în cadrul rezidenței de creație din anul 2016, studenții tapiseri au avut ocazia de a vizita și La Cité Internationale de la Tapisserie, Centrul Mondial al Tapiseriei, aflat în regiunea Limousin, regiune înscrisă în Patrimoniul U.N.E.S.C.O.

Inaugurarea lucrării pictorului timișorean se înscrie în seria evenimentelor culturale și a procesului de internaționalizare al Universității de Vest din Timișoara și, cum „La UVT, cultura este Capitală!”, vă propunem să vizitați și Capitala Tapiseriei Mondiale! Merită!

Conf. univ. dr. Cristian Sida