Atelier de intercomprehensiune destinat membrilor echipei UNITA UVT

În perioada 22-23 iulie 2021, la Universitatea de Vest din Timișoara, cu sprijinul Facultății de Litere, Istorie și Teologie, s-a desfășurat online, în premieră, un atelier de intercomprehensiune destinat membrilor echipei UNITA UVT. Atelierul de intercomprehensiune a fost susținut de conf. dr. Gabriel Bărdășan și lect. dr. Ana-Maria Radu-Pop, fiind parte integrantă din proiectul CNFIS-FDI-2021-0369, Dezvoltare instituțională prin internaționalizare pentru toți la Universitatea de Vest din Timișoara.

Scopul acestei activități l-a reprezentat familiarizarea membrilor echipei UNITA UVT cu specificul și strategiile intercomprehensiunii, ca perspectivă de abordare pluralistă a limbilor romanice. Întâlnirile din cele două zile ale atelierului au urmărit o prezentare sintetică a principalelor conținuturi teoretice ale metodei și aplicarea acestora printr-o serie de activități interactive. La eveniment au participat cadre didactice universitare și reprezentanți ai Departamentului de Relații Internaționale din UVT.

Această acțiune de inițiere în intercomprehensiunea în limbile romanice este un prim demers dintr-o serie mai largă de viitoare ateliere dedicate promovării plurilingvismului și comunicării în contexte multilingve, adresându-se atât comunității academice (profesori și studenți), cât și membrilor departamentelor administrative din Universitatea de Vest din Timișoara.