EȘTI AICI:
Andreea Cosman, o nouă medalie națională – Șah

Andreea Cosman, o nouă medalie națională – Șah

În data de 11 mai, a avut loc etapa Grand Prix București care a desemnat campionii naționali la șah rapid. După titlul de vicecampioană la șah clasic, din luna februarie, Andreea Mărioara Cosman a obținut medalia de bronz la șah rapid senioare. Jucătoarea legitimată la CSU UVT a fost depășită doar de Irina Bulmaga (CSM Iași 2020) și de Alessia-Mihaela Ciolacu (CSU ASE București).

Și ceilalți sportivi ai CSU UVT au avut evoluții bune; dintre ele menționăm locul 1 la categoria de rating, cucerit de Pavel Alexandru Nastore. În clasamentul general, timișoreanul s-a aflat în plutonul jucătorilor ce au totalizat 7,5 puncte; asemeni lui, a terminat cu 7,5 puncte Lucian-Ioan Filip, în vreme ce Iustin Ciorgovean a totalizat 7 puncte. În competiția feminină a mai participat, din partea CSU UVT, Petra Ilinca Bățăgan.

Într-un alt turneu desfășurat în finalul săptămânii trecute, a avut loc la Skopje Campionatul European la proba de Dezlegări de probleme unde ne-a reprezintat sportiva Lorela-Daniela Ardelean.

Cronica Grand Prix: http://csu-uvt.ro/2026/05/andreea-o-noua-medalie-nationala/

UVT

Conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele pedagogice și tehnologii educaționale pentru un învățământ autentic centrat pe elev” (PNRR ID 18)

Universitatea de Vest din Timișoara (UVT) organizează marți, 30 iunie 2026, conferința de încheiere a proiectului „Pedagogie digitală pentru cadrele didactice din învățământul preuniversitar. INO-Vest DigiPedia. Modele

Mai multe »