Admitere 2021 la UVT: start la înscrierea online!

Universitatea de Vest din Timișoara vine în întâmpinarea candidaților cu o ofertă de 75 de programe de studii universitare de licență și peste 80 de programe de studii universitare de masterat, din 34 de domenii de studii universitare, cumulând peste 10600 de locuri disponibile, dintre care peste 3700 finanțate de la bugetul de stat (2300 de locuri pentru studiile universitare de licență și 1400 pentru studiile universitare de masterat). De asemenea, UVT oferă și 287 de locuri finanțate de la bugetul de stat pentru candidații români de pretutindeni (etnici români din Republica Moldova, Serbia sau din alte state din Diaspora), 194 pentru ciclul de studii universitare de licență și 93 pentru ciclul de studii universitare de masterat.

Procesul de înscriere pentru sesiunea de admitere aferentă anului 2021 a fost deschis în data de 2 iulie. Toți candidații interesați să studieze la UVT începând cu anul universitar următor pot accesa platforma de admitere online a UVT, unde își pot crea cont, pot completa formularul de înscriere, încărca documentele necesare și depune dosarul de înscriere. Întregul proces de înscriere se desfășoară exclusiv online.

Informații actualizate despre admiterea la UVT și despre toate programele de studii universitare ofertate sunt disponibile pe site-ul https://admitere.uvt.ro/.

Pașii care trebuie parcurși pentru înscrierea la studiile universitare la UVT sunt menționați AICI.

Detalii despre procesul de admitere pentru un program de studii anume, calendarul sau actele necesare pot fi găsite pe pagina fiecărui program de studii, căutând AICI după domenii de studii, cicluri de studii, forme de învățământ sau limba de predare.

Pentru candidații care încă nu sunt hotărâți ce program de studii universitare să aleagă, reprezentanții Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră (CCOC) din UVT oferă servicii de consiliere pe perioada desfășurării procesului de admitere, iar platforma de consiliere psiho-vocațională YTM, dezvoltată de UVT, poate sprijini acest proces. Candidații pot afla de AICI detalii despre serviciile de consiliere puse la dispoziția lor.

Pentru informații suplimentare despre procesul de admitere, candidații pot contacta reprezentanții UVT la adresa de e-mail admitere@e-uvt.ro .