A XXIX-a ediție a Cursurilor de Vară de Limbă, Cultură şi Civilizaţie Românească, organizate de Facultatea de Litere, Istorie și Teologie

În perioada 18-30 iulie 2022, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat Cursurile de Vară de Limbă, Cultură și Civilizație Românească, ajunse la cea de-a XXIX-a ediție. Manifestarea, adresată studenților, cercetătorilor, profesorilor și tuturor străinilor interesați de cultura românească, a propus, pe lângă cursurile specifice de învățare a limbii române, numeroase activităţi (ateliere tematice, vizite și excursii) care să ilustreze diverse elemente (regionale, naţionale) de istorie, cultură şi civilizaţie românească, majoritatea având caracter interdisciplinar.

Alături de parteneri regionali și alte structuri din cadrul UVT, precum Departamentul pentru Relații Internaționale și Departamentul de Educație Continuă, Învățământ la Distanță și Frecvență Redusă, Facultatea de Litere, Istorie și Teologie a organizat, pentru cursanți, turul orașului Timișoara, vizite la Memorialul Revoluției din Timișoara, Muzeul Consumatorului Comunist, Muzeul Național al Banatului, Muzeul Satului Bănățean, dezbateri cu scriitori (Radu Pavel Gheo) sau stakeholderi din mediul cultural (Asociația Culturală La Două Bufnițe), excursie la Sarmizegetusa Ulpia Traiana și Biserica de piatră Sfântul Nicolae din Densuș, vizitarea expoziției lui Dumitru Gorzo sau a galeriei Pygmalion, precum și o seară interculturală la Casa Artelor.

Ediția din acest an a reunit peste 35 de participanți din Austria, Bulgaria, Cehia, Coreea de Sud, Croaţia, Germania, Grecia, Italia, Lituania, Marea Britanie, Polonia, Serbia, Slovacia, Spania, Suedia, dar și cursanți invitați din Ucraina ori São Tomé și Príncipe.

UVT

Fulbright Day@WUT 2024

V-ați gândit vreodată cum ar fi să studiați sau să vă desfășurați cercetarea în SUA? Acum, puteți afla mai multe despre această posibilitate, participând la

Mai multe »