„A scrie, a traduce” – Mircea Cărtărescu și Bruno Mazzoni, la UVT

Sunteți invitați la o seară fascinantă, dedicată pasiunii pentru literatură și traducere, în compania a doi oameni extraordinari: Mircea Cărtărescu și Bruno Mazzoni!

Mircea Cărtărescu, unul dintre cei mai apreciați scriitori contemporani, va împărtăși cu noi gândurile și experiențele sale legate de procesul de creație literară. Acesta este un moment unic în care puteți afla mai multe despre sursele sale de inspirație și tehnicile pe care le folosește pentru a da naștere unor opere remarcabile.

Alături de Mircea Cărtărescu, avem onoarea de a-l găzdui pe Bruno Mazzoni, un talentat traducător și interpret literar, care va dezvălui secretele artei de a reda cu fidelitate esența operei unui autor într-o altă limbă. Vom descoperi cum traducerea poate să fie o formă de artă în sine și cum ne poate ajuta să înțelegem și să apreciem mai profund cărțile și autorii din alte culturi.

Moderatorul serii, Mircea Mihăieș, ne va ghida prin această călătorie fascinantă în lumea literaturii și traducerii, punând întrebări relevante și facilitând dialogul dintre invitați și public.

Vă așteptăm cu nerăbdare pe 31 mai, la ora 18:00, în Aula Magna a Universității de Vest din Timișoara, pentru o seară memorabilă alături de Mircea Cărtărescu și Bruno Mazzoni!

Evenimentul face parte din programul cultural „La UVT, Cultura este Capitală!”, inclus în Programul Cultural „Timișoara 2023 – Capitală Europeană a Culturii”, teritoriul Oameni, stația Reflecții, finanțat de Municipiul Timișoara prin Centrul de Proiecte, cofinanțat de Consiliul Județean Timiș, prin programul TimCultura 2023. Eveniment organizat cu sprijinul CTP.