Acasa »  Facultăți UVT »

Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport

Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport, înfiinţată în 1 octombrie 1960, este una dintre cele mai vechi şi prestigioase facultăţi din ţară. În prezent, personalul didactic, dotarea existentă în cadrul facultăţii,

multiplele relaţii de colaborare şi de parteneriat cu instituţii de profil din ţară şi străinătate oferă studenţilor noştri condiţii optime pentru desăvârşirea pregătirii lor în domeniul educaţiei fizice şi sportului, un domeniu deosebit de atractiv şi de promiţător, având în vedere tendinţele europene şi mondiale în ceea ce priveşte promovarea educaţiei fizice şi sportului, ca factor esenţial în menţinerea şi redobândirea sănătăţii.

MOTTO:
"Nimic nu îl epuizeazã si nu îl ruineazã mai mult pe om decât inactivitatea fizicã" (Aristotel)

Conducerea facultăţii:

Decan: Conf. univ. dr. Adrian Constantin Nagel
Prodecan: Conf. univ. dr. Mihaela Oraviţan

Departamente:

Educație Fizică și Sportivă
Kinetoterapie și Motricitate Specială

Contact:

Blvd. V. Pârvan 4, Timişoara 300223, Timiş, România
Tel: +40-(0)256-592207
Fax: +40-(0)256-592207
secr_sport@sport.uvt.ro
www.sport.uvt.ro
Identitate vizuală | Tur virtual | Sitemap
UVT © 2013. Toate drepturile rezervate.